30 Ağustos Zaferimizin 100. Yılını Kutluyoruz!

Bugün, Büyük Önder, Ebedi Başkomutan Atatürk’ün azmi, eşsiz dehası sayesinde gerçekleşmiş olan bir mucizeyi, Kurtuluş Savaşımızın en büyük zaferini kutluyoruz. 30 Ağustos 1922, birlik ve beraberlik ruhunun pekiştiği, halkın ve ordunun büyük fedakarlıklarla seferber olarak bağımsızlık mücadelesini zaferle sonuçlandırdığı gündür. Bu zafer Türk halkının zaferidir!

Atatürk, halka ulusal egemenlik ışığını getirmek, bağımsız yeni bir Türk devleti kurabilmek için, Milli Mücadele sırasında bile önce barış yolunda direnmiştir. 1918 den itibaren emperyalist güçlerin işgaline uğrayarak elden giden vatan toprakları, Atatürk’ün büyük bir iradeyle sürdürdüğü diplomatik yaklaşımlarla geri alınamayınca; Türk ordusu savaşa yönelerek “Büyük Taarruz”  ile işgalci güçlere son darbeyi vurmuş, ve vatan düşman işgalinden kurtulmuştur.

Atatürk zaferden iki yıl sonra, 30 Ağustos 1924’te Dumlupınar’da yaptığı konuşmasında şöyle demiştir:
“30 Ağustos Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur; ama Türk ulusunun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır. Bu muazzam zaferin en büyük amili de, Türk milletinin kayıtsız şartsız hâkimiyetini eline almış olmasıdır.”

Bizler, bu zaferin onurlu mirasçıları olarak,  ATATÜRK’ün çok güç koşullar altında kurduğu laik, demokratik, özgürlükçü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, alnı açık ve başı dik bireyleriyiz. Türk milleti, 30 Ağustos’un önem ve anlamını çok iyi idrak ederek, sonsuza dek büyük bir gurur ve coşku ile kutlayacaktır. Bizler, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü için tek kurtuluş yolu olan Atatürk ilkelerinin ışığını gelecek nesillere aktarmaya kararlıyız!

Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ebedi Başkomutan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, 30 Ağustos Zaferini Türk Milletine armağan eden kadın, erkek, çocuk tüm kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi şükran, minnet ve saygıyla anıyoruz.

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DÜNYA PLATFORMU – ADDP

ASA ADDP nin kurucu üyesidir.

Website by: DML. Copyrights © Ataturk Society of America 2015. All Rights Reserved.