19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınız KUTLU OLSUN!

19 Mayis,1919 ~ Samsun’da, Mustafa Kemal’in olağanüstü cesareti ve iradesiyle Türk Mucizesinin başlatıldığı gün!

İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Mustafa Kemal “Türk ufuklarından bir gün mutlaka bir güneş doğacaktir ” demişti. Bu güneş’in doğuşunun 99. yılında minnettarız, gururluyuz!

Samsun’da başlayan, Amasya’da vatansever Türk halkinin coşkulu desteğiyle kuvvetlenen Milli Mücadele hareketi, Erzurum ve Sivas kongreleriyle yolunu kesin olarak çizmiş, ve 1923 yılında bağımsız ve modern Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşu ile tüm dünyaya örnek olmuştur.

Atatürk, çok önem verdiği ve güvendiği gençler için 19 Mayıs’ı, 1936 yılında Gençlik ve Spor bayramı olarak ilan etmiştir.

Happy 19th of may atatürk, happy youth and Sports Eid!

HAPPY MAY 19th — A CELEBRATION OF ATATŰRK AND “THE YOUTH AND SPORTS DAY”

May 19th, 1919 ~ Samsun, the day of Mustafa Kemal’s extraordinary courage and will of the TURKISH MIRACLE LAUNCHED!

During the occupation of the remains of the Ottoman Empire by the Western nations, Mustafa Kemal said, ” One day sun will rise in the horizon of the Turkish nation.” In 99th anniversary of this sun’s rise, we are grateful and proud!

Starting in Samsun, with people’s encouragement in Amasya and further strengthening and becoming inevitable by the Erzurum and Sivas assemblies, the national struggle for independence leading to the founding of the independent and modern Turkish Republic in 1923 and has been an example to the entire world.

Atatürk has declared the 19th of May as Youth and Sports day in 1936 for the youth of Turkey for whom he cared very much and trusted.