20 Haziran, 2016

Sayın Nabi Avcı
Türkiye Cumhuriyeti
Kültür ve Turizm Bakanı
Ankara, Türkiye

Dilekce 1:  İstanbul Atatürk Kültür Merkezinin ivedelikle tamir edilip, aynı isimle, yeniden hizmete açılması hakkında.

Sayın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı,
İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yıllardır ihmal edilerek, adeta çürümeye terkedilmiş bulunuyor. AKP Hükümetlerinin iş başında olduğu son 14 yıldır bu konuya hiç önem verilmemiş, İstanbul şehri bu kültür merkezinden mahrum bırakıldığı gibi, büyük önder Atatürk’ün ismini taşıyan bu değerli kültür merkezi adeta bilinerek ve istenerek işlemsiz bir halde bırakılmıştır.

AKM’nin kısa bir tarihçesi, ve son yıllarda karşılaştığı sorunlar ek’te, bilgilerinize sunulmuştur.  Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi, çesitli tarihlerde AKM’nin rehabilitasyonu kararları alınmış;  bazı özel sektör kuruluşlarından bu rehabilitasyon işlemi için bilimsel ve finansal destek sağlanmış; rehabilitasyonun “29 Ekim 2013 tarihinde sonuçlandırılacağı” Bakanlığınız tarafından vadedilmis, ancak bu vaad yerine getirilmemiştir.

Bakanlığınızın AMAÇLARI web sitenizde söyle özetleniyor: “ T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının amacı kültürel değerleri yaşatmak, geliştirmek, yaymak, tanıtmak, değerlendirmek ve benimsetmek, tarihî ve kültürel varlıkların tahribini ve yok edilmesini önlemek, yurdun turizme elverişli bütün imkânlarını ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacak şekilde değerlendirmek, turizmin geliştirilmesi, pazarlanması, teşvik ve desteklenmesi için gerekli önlemleri almak, kültür ve turizm konularıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını yönlendirmek ve bu kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile iletişimi geliştirmek ve işbirliği yapmak…”

Bakanlığın resmen ilan edilmis olan bu AMAÇLARINI göz önüne alarak,  bizler Amerika Atatürk Derneğinin Yönetim Kurulu Üyeleri,  AKM’nin Bakanlığın 2016-2017  İmar Planına  ACİL ve ÖNCELİKLİ OLARAK alınmasını ve AKM’nin EN KISA SÜREDE TAMİR EDİLİIP, AYNI İSİMLE, YENİDEN İSTANBUL VE TÜRKIYE’NIN  HİZMETINE SUNULMASINI arz ediyoruz.

Saygılarımızla,

Amerika Atatürk Dernegi
Yönetim Kurulu Üyeleri

EK:
İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin Tarihçesi
İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Türkiye Cumhuriyetinin ilk Opera Binası ve dünyanin dördüncü büyük sanat merkezi olarak, 12 Nisan 1969’da hizmete girmiş. açılışta Ferit Tüzün’ün “Çeşmebaşı Balesi” ile Verdi’nin “ Aida Operası” sahnelenmiştir.
AKM’de 1307 kişilik Büyük Salon, 502 kişilik konser salonu, 296 kişilik tiyatro salonu, 190 kişilik Tiyatro Sahnesi ve 206 kişilik sinema salonu bulunmaktadır. Üst katlarda büyük de bir sergi salonuna sahip olan AKM, İstanbul Devlet Tiyatrosu, Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimi sahnesi olarak da yıllar yılı  başarı ile İstanbul halkı ve genel olarak Türk Milletine büyük kültür hizmetleri sunmuştur.
Yakin tarihte ise AKM, aşağıdaki sorunlarla karşılaşmıştır:

  • AKM, Mayıs 2008’de tadilat nedeniyle kapatılmıştır;
  • Binanın olduğu gibi korunarak yenilenmesi ve güçlendirilmesi için ilgili tüm taraflar arasında 2009’da bir protokol imzalanmış, restorasyonu yapmak üzere Tabanlıoğlu Mimarlık Şirketi görevlendirilmiştir;
  • Subat 2012’de restorasyon çalışmaları başlamış, çalışmalara Sabancı Holding30 milyon TL’lik katkı sağlama önerisinde bulunmuş ve AKM’nin 29 Ekim 2013’te açılacağı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından vadedilmis ancak bu vaad yerine getirilmemiştir’
  • Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı  Sayin Ertuğrul Günay, beklenmedik bir sekilde,  Ocak 2013’de görevinden istifa etmis, yerine Sayin Ömer Çelik atanmıştır;
  • Mayıs 2013’te T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı kararıyla, bir açıklama yapılmadan, çalışmalar durdurulmuştur;
  • Gezi Parkı olayları sırasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan AKM’nin perişan haline bakıp, “AKM’yi tamir edelim, barok tarzında bir opera haline getirelim” demiştir;
  • Gezi olaylarından sonra ise AKM yine gündemden kaldırılmis ve bir yılı aşkın süre polis karakolu olarak kullanılmıştır.
  • AKM şu anda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlğının ilgisini ve rehabilitasyonu için yeniden harekete geçmesini beklemektedir.