It is with great sadness and heavy hearts, we would like to inform our members that the Chairman and the Founding President of the Ataturk Society of America, HÜDAİ YAVALAR has passed away early this morning. We extend our most heartfelt condolences to his dear wife Mirat Yavalar and his dear son Ata Yavalar, his whole family and all those who knew him.

Hüdai Yavalar was a true “Child of the Republic”, one of the greatest defenders of the principles and revolutions of the Great Leader Gazi Mustafa Kemal Atatürk, whom he adhered to throughout his life. His ever present energy and enthusiasm, his unique views, his diligence and ideas in spreading the ever shining light of Ataturk’s ideals will always brighten our ways into a better future for our homeland. It is an honor for us to keep defending the principles that Hüdai Yavalar put his life on track.

We extend our most heartfelt condolences again to his dear family. He will forever remain in our hearts. May he rest in peace!

Board of Directors
Ataturk Society of America


HÜDAİ YAVALAR’ı kaybettik. Başta değerli eşi Mirat Yavalar ve değerli evladı Ata Yavalar, ve Yavalar ailesinin tüm değerli üyeleri olmak üzere, hepimizin başı sağ olsun.

Ataturk Society of America / Amerika Atatürk Derneği – ASA’nın kurucusu ve Onursal Başkanı, derneğimizin temeli, ışığı, Demirbaşımız, Çınar’ımız, Dostumuz, Ağabeyimiz HÜDAİ YAVALAR 14 Ağustos Cuma günü sabahın ilk saatlerinde vefat etmiştir.

Üzüntümüz tarifsiz. Hüdai Yavalar gerçek bir Cumhuriyet çocuğu, Atatürk genci, yaşamı boyunca tüm varlığıyla bağlı kaldığı Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin en büyük savunucularından biri; ve eşsiz görüşleri, çalışkanlığı ve fikirleriyle Atatürkçülüğün ışığını çevresine yaymış enerji kaynağımızdı. Hüdai Yavalar’ın ömrünü yoluna koyduğu ilkeleri, onun layık olduğu biçimde savunmak bizler için onurdur, onun bize en büyük anısı olacaktır.

Hüdai Yavalar’ın bizlere ve ABD Başkentine bıraktığı eşi olmayan armağanı Atatürk Heykeli, onun hayatını adadığı değerlerin en anlamlı kanıtıdır. Hüdai agabeyimizin büyük bir özenle bakımını yaptığı, kendi elleriyle neredeyse hergün çiçeklerini sulayıp, ATA’sına saygılarını sunduğu Atatürk Heykeline bundan sonra sunacağımız çiçekler, Hüdai Yavalar’ın Atatürk ve vatan sevgisinin de sembolleri olacaktır.

Değerli eşi Mirat Yavalar ve değerli oğlu Ata Yavalar’a başsağlığı diliyoruz. Ataturk Society of America’nın ilk kuruluş fikirleri yeşermeye başladığından beri eşinin en büyük destekçisi olmuş, 25 yıldır da ASA’nın temel direği olan can dostumuz, ASA Yönetim Kurulu üyesi Mirat arkadaşımız; ve çocukluğundan beri ASA’nın en büyük destekçisi, babasının sağ kolu, hepimizin gururu sevgili Ata’nın acısını yürekten paylaşıyoruz.

Hüdai Yavalar’ı tanımak ve dostu olmak çok büyük bir onur ve mutluluktu…Sonsuza dek birlikteyiz…Aynı yüreği taşıyanlar asla ayrılmazlar.

YOLUN IŞIKLARLA DOLU OLSUN….
Ataturk Society of America Yönetım kurulu Üyeleri