We strongly condemn the investigations, accusations and arrests made in accordance with the law of “Combating Terror” against the most historic institution of the Turkish press, the Cumhuriyet Newspaper.

As one of the most important pillars of civilized society, press institutions and members have the responsibility to collect and disseminate news and to nourish the national consciousness with actual and accurate information.

This essential bridge between the public and the government, which is the foundation of politics, education, economy, foreign relations, defense, healthcare, tourism, and other building stones of our nation, is a reassurance only given by a free judicial branch.

As a press institution that paved the way to the enlightenment of the Turkish intellectual, the Cumhuriyet Newspaper, whose name was given by Atatürk, has contributed greatly to the progress of democracy in Turkey. We would like to repeat that we strongly condemn the attacks on Turkey’s democracy and personal rights and freedoms through the intimidation of the Cumhuriyet Newspaper as well as other press institutions and members unsupportive of the government.

———————————————————————————————————————————————————————-

Türk basınının en köklü kuruluşlarından Cumhuriyet gazetesine karşı, terörle mücadele kanunu çercevesinde açılan soruşturmayı,  suçlamaları ve tutuklamaları şiddetle kınıyoruz!

Demokratik bir toplumun en önemli öğelerinden biri olan basın kurumları ve üyeleri, basın özgürlüğü çerçevesi içinde haber toplamak, yaymak ve ulusal bilinci gerçek, doğru bilgilerle beslemekle görevlidir. Hükümet ile halk arasındaki bu çok önemli köprü; siyasetin, eğitimin, ekonominin, diş ilişkilerin, savunmanın, sağlık sisteminin, turizmin ve ülkenin daha nice yapı taşlarının sağlıklı bir temele oturmasının, bağımsız bir yargının ardından gelen güvencesidir.

İsim babası Atatürk olan Cumhuriyet Gazetesi, 1924 yılından beri Türk aydınının önüne ışık tutan bir basın kurumu olarak, Türkiye’de demokrasinin gelişmesine  büyük katkılarda bulunmuştur. Cumhuriyet gazetesine ve hükümete “yandaş” olmayan basın kuruluşları ve üyelerine gözdağı vermek yoluyla tüm Türkiye’nin demokrasi ve kişisel hak ve özgürlüklerine yönelen bu saldırıları bir kez daha şiddetle kınıyoruz.