Sayın İsmail Kahraman

TBMM Başkanı

Ankara, Türkiye

Sayın İsmail Kahraman,

TBMM Başkanı olma mertebesine erişmis bir kişi, Türkiye Cumhuriyeti  sınırları içerisinde Anayasa’nın maddelerini en iyi bilen  ve savunan kişilerden biri olmalıdır.  Ancak, sizin  “Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa” konulu konferanstaki konuşmanızda ; “Yeni anayasada laiklik yer almamalı. Dini bir anayasa yapmalıyız” şeklindeki beyanlarınız,  laikliğe karşı olduğunuzun  birer göstergesidir. Üstelik ertesi günkü açıklamanızda “ben şahsi görüşümü belirttim” diyerek TBMM Başkanlığını benimsemediğinizi, o asil görevi kendi şahsınız üzerinde eğreti  bir maske gibi taşıdığınızı kendiniz itiraf etmiş oldunuz.

TBMM Başkanı olarak yaptığınız yemine karşı gelip, suç işlemiş durumuna düştünüz. Hatırlatalım, “Laiklik Cumhuriyetin temel niteliklerinden biri olarak değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez.” Laikliğin değiştirilmesini teklif etmekle, Anayasa’nın 4. Maddesine göre siz suç işlediniz.

Türk milletinin gözünde en saygın makamlardan olan TBMM Başkanlığına yakışmayan  düşüncelerinizle  Milletimizin Meclisinde sizi görmek istemiyoruz. Amacınızın Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde laik devletimizi bir İslam Devletine dönüştürmek olduğununun farkındayız. Atatürk’ün ilkelerine yürekten inanmış Türk Milleti buna asla izin vermeyecektir.

Sizi TBMM Başkanlık görevinizden derhal istifa etmeye çağırıyoruz.

Amerika Atatürk Derneği Yönetim Kurulu